• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

keratin-b.jpg
keratin--.jpg

12

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

کراتین

مونو هیدرات کراتین یکی از معروف ترین و موثرترین مکمل های بدن سازی در بازار می باشد. هرکس که بطور مداوم کراتین مصرف نماید، نتیجه عالی و حیرت انگیزی می گیرد. به همین دلیل 3 نفر از 4 برنده مدال در بازی های المپیک تابستان سال 96 از کراتین استفاده می نمودند.


کراتین چیست؟

مونو هیدرات کراتین یکی از معروف ترین و موثرترین مکمل های بدن سازی در بازار می باشد. هرکس که بطور مداوم کراتین مصرف نماید، نتیجه عالی و حیرت انگیزی می گیرد. به همین دلیل 3 نفر از 4 برنده مدال در بازی های المپیک تابستان سال 96 از کراتین استفاده می نمودند.

مونو هیدرات کراتین یکی از معروف ترین و موثرترین مکمل های بدن سازی در بازار می باشد. هرکس که بطور مداوم کراتین مصرف نماید، نتیجه عالی و حیرت انگیزی می گیرد. به همین دلیل 3 نفر از 4 برنده مدال در بازی های المپیک تابستان سال 96 از کراتین استفاده می نمودند. دانشمند فرانسوی برای اولین بار کراتین را در سال1832 کشف کرد و در سال 1923 دانشمندان کشف کردند بیش از 95 درصد کراتین در بافت ماهیچیه ایی ذخیره می شود.

کراتین یک پروتئین غیر ضروری است که از آرژنین، گلیسین و متیونین گرفته می شود. کبد، کلیه ها، و پانکراس بطور ذاتی در حدود 1 الی 2 گرم در روز تولید می کنند. 1 الی 2 گرم کراتین دیگر نیز از طریق مواد غذایی مصرف شده و بطور عمده از طریق ماهی و گوشت قرمز کسب می شود. این مقادیر کراتین اخذ شده از مواد غذایی روزانه و تولید شده توسط بدن با یکدیگر ترکیب شده تا نیازهای طبیعی بدن را که روزانه 2 گرم کراتین است را برآورده سازند. تقریبا 95 درصد کراتین بدن در عضلات اسکلتی به کراتینین تبدیل شده و بعد در چرخش توسط کلیه ها به میزان 2 گرم در روز دفع می شود.

خیلی مهم است که کراتین با کراتینین اشتباه گرفته نشود. در عضله اسکلتی کراتین نقش مهم وحیاتی به عنوان منبع انرژی آنی در دسترس برای انقباض عضله بازی می کند. کراتین با فسفوکراتین در یک تعادل قابل برگشت قرار دارد. عضله به آدنوزین تری فسفات برای انرژی نیاز دارد و ATP ذخیره شده در عضلات تقریبا برای 4-3 ثانیه انقباض کفایت م یکند و بعد از آن تمام می شود. همان طوری که ذخایرATP در حین انقباضات عضلانی شدید و انفجاری تخلیه می شود فسفوکراتین درون عضله برای تولید مجددATP به کراتین و فسفات آزاد تجزیه می شود. این فعل و انفعالات نقش مهمی برای حفظ انرژی عضله در حین 10 الی 20 ثانیه اول از فعالیت های بی هوازی شدید بازی می کنند. بعد از 10 الی 20 ثانیه نخست، گلیکولیز بی هوازی و فسفولارسیون هوازی منابع متعددی برای تولیدATP عضلانی می باشند.

در حین دوره برگشت به حالت اولیه بعد از تمرین نیز مسیرهای تولید انرژی هوازی غالب هستند و مقدار زیادیATP تولید می کنند. در این دوره فسفو کراتین تخلیه شده، به سرعت تجدید و احیا می شود. در حقیقت بیش از 90 درصد فسفو کراتین بعد از 3 الی 4 دقیقه در حین دوره ریکاوری مجددا تولید می شود. بطور خلاصه فسفوکراتین یک منبع انرژی مهم و غالب در حین ثانیه های نخست از تمرینات بی هوازی شدید بیشینه می باشد و بطور سریع در دوره ریکاوری توسط مسیرهای هوازی مجددا تولید می شود. هدف از مصرف مکمل های کراتینی بیشینه سازی ذخایر کراتین و فسفو کراتین عضله می باشد. ذخایر pcrبیشتر، سوبسترای در دسترس بیشتری تولید می کند و این باعث تولید سریع تر ATP در حین 10 الی 20 ثانیه نخست فعالیت های شدید وبی هوازی خواهد شد. این امر همچنین بطور بالقوه برای بافر کردن اسید لاکتیک و به تاخیر انداختن خستگی مناسب است.

کراتین مکمل نهایی بدن سازی است. بطور عمده در طی دو هفته باعث افزایش توده ماهیچه ایی می شود. همچنین کراتین، مسئول بهبود کارایی در تمرینات سخت، افزایش سطح انرژی، سرعت بخشیدن بر میزان بازیافت می باشد. خیلی تعجب آور نیست ورزشکارانی که از کراتین استفاده می کنند قدرت و توانمندی بیشتری نسبت به کسانی که استفاده نمی کنند، دارند.

بزودی تمام ورزشکارانی که به مسابقات می روند اگر تابحال از این ماده استفاده نمی کردند، از این به بعد از آن استفاده خواهند کرد. کرایتن، برای افزایش ذخیره انرژی در ماهیچه ها از عمل سنتز پروتئین ماهیچه ها، هنگامی که ذرات پروتئین را می شکند، استفاده می کند. کراتین سبب افزایش رشد ماهیچه ها و بزرگتر قوی شدن ماهیچه ها می شود. تاکنون مطالعات اندکی در مورد چگونگی عملکرد کراتین انجام گرفته است. مطالعات کنترل شده پلاسیبو بر روی کراتین در 5 سال گذشته ثابت کرده که باعث افزایش سطح انرژی شده و در نتیجه موجب افزایش قدرت، میزان استقامت، سرعت بازیافت می شود، از دیگر مزیت های غیر منتظره کشف شده آن، سرعت بخشیدن به لاغر شدن و از دست دادن چربی می باشد.


چه کسانی به کراتین احتیاج دارند و از علایم کمبود کراتین چیست؟

در مرحله نخست، هر کسی که می خواهد انرژی بیشتری داشته باشد، سریعتر ماهیچه بسازد و استقامت بیشتری داشته باشد، باید برنامه خود را با مونوهیدرید کرایتن کامل کند. در مرحله بعد هر کسی که میحواهد همراه افزایش وزن، حجم ماهیچه ها بسازد و استقامت بیشتری داشته باشد، باید برنامه خود را با مونو هیدرید کراتین کامل کند. در مرحله بعد هر کسی می خواهد همراه افزایش وزن، حجم ماهیچه ها نیز افزایش یابد و سریع تر بدن فرم مطلوب بگیرد و سریع تر توده های چربی ریز را ازبین ببرد باید از مکمل مونوهیدرید کراتین در برنامه اش استفاده کند.


گروه مصرف کننده کراتین

انرژی بیشتر :

استفاده از کراتین می تواند باعث افزایش انرژی شود که در این صورت تمرینات شما می توانید سخت تر و طولانی تر انجام گیرد. هنگامی که بدن در طول تمرینات نیاز فوری به انرژی پیدا می کند بدن شما به سرعت به سراغ منابع آدنوزین تری فسفات می رود. به سرعت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا در 10تا 15 ثانیه به پایان می رسد. کراتین کمک می کند که دوباره منابع جایگزین شوند و شما می توانید دوباره با قدرت به تمرینات خود ادامه دهید.

سنتز پروتئین :

در تحقیقات اخیر مشخص شده است که مصرف کراتین می تواند باعث بهبود سنتز پروتئین درون ماهیچه ها شود.

افزایش حجم عضلات :

کراتین با افزایش حجم عضلات به قدرتمند تر شدن آن کمک می کند، با افزایش حجم عضلات در واقع قدرت شما افزایش خواهد یافت و در نتیجه عضله سازی شما بیشتر خواهد شد.

لاکتیک اسید :

کراتین می تواند باعث عدم تاثیر گذاری اسید لاکتیک در عضلات شود و باعث می شود که عضلات دیرتر خسته شوند. این امر نیز باعث می شود که شما بتواند تمرینی طولانی تر و سخت تر را داشته باشید.

گروه مصرف کننده کراتین

اگر چه مکمل کراتین در بین بدن سازان و پاور لیفترها از محبوبیت بالایی برخوردار است اما همه کسانی که از لحاظ فیزیکی فعال هستند می توانند از این مکمل استفاده کنند. کراتین می تواند باعث افزایش استقامت، قدرت و حجم عضلات شود. کراتین در شرایط حساس به کمک شما بیاید و هنگامی که بیشترین نیاز به انرژی را دارید کراتین می تواند این امر را برای شما محقق کند. کراتین همچنین برای سلامتی شما بسیار مفید می باشد. کراتین می تواند باعث افزایش قدرت سلول های ماهیچه ای، کمک در مبارزه با بیماری ها، بهبود فعالیت های مغزی و....... شود. کراتین همچنین می تواند مهم ترین مکمل برا یگیاه خواران باشد، این افراد نمی توانند از طریق مصرف گوشت کراتین مورد نیاز خود را دریافت کنند.

بدن سازان

بدن سازان به منظور افزایش حجم خالص عضلانی و افزایش سطح انرژی خود از کراتین استفاده می کنند.

پاور لیفترها

پاور لیفترها به منظور افزایش استقامت در تمرینات و بهبود سطح قدرت خود از کراتین استفاده می کنند.

ورزشکاران استقامتی

دوندگان، دوچرخه سواران و دیکر ورزشکاران استقامتی می توانند برای بهبود جلسات تمرینی خود از کراتین استفاده کنند.

ورزش های گروهی

ورزشکارانی که به صورت تیمی فعالیت دارند می توانند به منظور افزایش قدرت و افزایش انرژی از کراتین استفاده کنند.

ورزشکاران تازه کار

مصرف کراتین فقط برای ورزشکاران حرفه ای نمی باشد. کراتین می تواند توسط همه افرادی که به دنبال تغییر ظاهر خود هستند مورد استفاده قرار بگیرد. کراتین می تواند به این افراد قدرت و عملکرد بهتری ببخشید. همچنین عضلات ساخته شده توسط کراتین می تواند باعث چربی سوزی بیشتری در این افراد شود.

گیاه خواران

گیاه خواران می توانند به منظور حفظ سلامت خود از مکمل کراتین استفاده کنند. کمبود کراتین می تواند باعث مشکلات سلامتی زیادی شود.


6 کلید طلایی برای مصرف کننده کراتین

بحث هایی که در ارتباط با کراتین در خصوص اینکه قدرت عضله سازی را افزایش می دهد، به هیچ عنوان بزرگ نمایی نشده است. البته فقط در صورتی که کراتین به همراه یک رژیم غذایی مناسب و تمرین روتین مصرف شود. پس اگر به این فکر بودید که فقط با مصرف کراتین به نتایج ایده آل خود برسید، باید بگوییم که دست نگه دارید. برای زمان کوتاهی، کراتین به شما انرژی مضاعفی می دهد. اما همچنان باید کارتان را انجام دهید. اگر کراتین باعث شود که 5 تکرار بیشتر را انجام دهید، آ« موقع بدانید که عضله بیشتری خواهید ساخت.

به احتمال زیاد وزنتان به خاطر آب اضافه بالا می رود

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از مکمل کراتین در هفته اول 450 گرم تا حدود یک کیلو نیم وزن شما را افزایش می دهد. دلیل این امر جذب آب بیشتر در بدن است. جای نگرانی نیست. این وزن اضافه به وزنه های سنگین تر و حجم عضلانی بیشتر تبدیل خواهد شد. به علاوه بلافاصله پس از قطع مصرف کراتین وزنی که بر اثر آب اضافه بدست آورده اید، به حالت اولیه بر می گردد.

کراتین مونوهیدرات باعث افزایش سنتز پروتئین و افزایش احتباس آب و املاح و افزایش جذب آمینو اسیدها در عضلات اسکلتی شده که این اتفاق باعث افزایش قوای جسمانی بدن ساز می شود. در ضمن این مکمل به انجام تمرینات سخت کمک کرده و باعث افزایش حجم و توده عضلانی می شود.

کراتین برای مغز خوب است

کراتین عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد و به نظر می رسد پتانسیل درمان افسردگی را نیز دارد. بسیاری از مردم افسرده و نا امید، انگیزه ای برای حرکت ندارند، اما وقتی بیشتر حرکت می کنید، حس بهتری خواهید کرد. وقتی حس بهتری دارید، باز بیشتر حرکت خواهید کرد. کراتین انرژی اضافه ای را برای حرکت بیشتر فراهم میکند.

پودر کراتین، بهترین حالت مصرف آن است

کراتین می تواند بصورت پودر، قرص یا حالت مایع مصرف شود. اما بهترین حالت آن بصورت پودر است. حالت ساده و ابتدایی کراتین مونوهیدرات بهترین حالت مصرف کراتین است. پودر در بدن راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد. کراتینی که شکلات های آبنباتی دارند، بدن شما را از کراتین با کیفیتی که لازم دارید، تغذیه نمی کنند.

پودر را با آب یا شیک پروتئین مخلوط کنید

توصیه می شود به جای اینکه کراتین را با آب میوه مصرف کنید، بهتر است با آب یا شیک پروتئین مخلوط کنید. بعضی از ورزشکاران کراتین را با آبمیوه مخلوط میکنند، فقط برای این که سریع تر آن را به خون برسانند. اما باید این را بدانید که کراتین خودش با سرعت زیاد وارد خون می شود. به علاوه به یاد داشته باشید که آب میوه شکر و کالری بیشتری دارد.

بهترین زمان مصرف کراتین

کراتین را تبدیل به بخشی از غذای روتین صبحگاهی، قبل از تمرین یا شیک بعد از تمرین کنید. حالت ایده آل حدودا یک ساعت قبل از تمرین است. اما مهم ترین چیز در مصرف کراتین، ثبات و مصرف همیشگی آن است. بسیاری از ورزشکاران نتیجه خوبی نمی گیرند چون با بی دقتی کراتین را مصرف می کنند.

عوارض مصرف کراتین

اضافه وزن :

تنها عارضه جانبی اثبات شده ناشی از مصرف کراتین کسب وزن بیش از 1/6 گیلوگرم بعد از دوره بارگیری و 2/4 کیلوگرم با استفاده مداوم و بیشتر کراتین می باشد کسب وزن بعد از دوره بارگیری به طور عمده ناشی از حفظ آب در بدن می باشد.

اختلالات گوارشی معده و روده و گرفتگی عضلانی :

عوارض جانبی دیگری که برای کراتین ذکر شده شامل اختلالات معده و روده ای، گرفتگی های عضلانی و سفت شدگی عضلانی می باشد. بیشتر این عوارض، حکایت ها و گزارشات نقل شده توسط افراد می باشند و چندین تحقیق بر روی کراتین هم، آنها را به عنوان عوامل محدود کننده و رایج نشان نداده است. به عبارت دیگر بسیار از این تحقیقات تاثیرات کراتین بر روی اجراهای ورزشی را مورد بررسی قرار داده اند و بر روی عوارض جانبی ناشی از آن تاکید نداشته اند. همچنین این تحقیقات بطور نسبی تعداد کمی مصرف کنندگان کراتین را شامل شده و فقط در حدود 1 الی 3 ماه بعد از مصرف مکمل های کراتینی این افراد را مورد مراقبت و بررسی قرار داده اند.

عوارض کلیوی :

به علت افزایش بار پروتئین ناشی از مصرف کراتین تاثیرات سو بر روی کلیه به عنوان مهم ترین موضوعات قابل بحث وجود داشته است. بارگیری کراتین، تجمع کراتین در ادرار را 90 برابر و تجمع کراتینین در ادرار را 20الی40 درصد افزایش می دهد. افراد سالم که کراتین مصرف می کنند باید وزن خود را کم کرده تا دچار کم آبی در حین مصرف کرایتن نشوند.


چرا پس از کراتین توصیه می شود آب بیشتری بنوشید؟

هرچند مصرف کراتین و گلوتامین استاندارد و خالص، عوارض جانبی چندانی ندارند اما مصرف خودسرانه و بی رویه آنها می تواند سنتزشان را در بدن دچار اختلال کند. از طرف دیگر، وقتی بدن بیش از حد مراتین و گلوتامین در یافت می کند، نمی تواند این مواد را نگه دارد یا ذخیره کند در نتیجه، سعی می کند با تبدیل آنها به اوره و نیتروژن، به نوعی از طریق ادرار دفعشان کند. این نوع دفع با ادرار می تواند فشار مضاعفی بر کلیه ها وارد کند و در مواردی هم باعث رسوب این مواد د رکلیه شود و عوارضی دارد. به همین دلیل هم به تمام ورزشکارانی که کراتین، گلوتامین یا مکمل های پروتئینی استفاده م یکنند یا به تازگی مصرف آنها را شروع کرده اند، توصیه م یشود آب بیشتری در طول روز مصرف کنند تا کلیه هایشان عملکرد بهتری داشته باشد و آسیب نبینند.


محصولات مرتبط